Atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z trudniejszych do wyleczenia chorób dermatologicznych. Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się już w pierwszych dniach, lub miesiącach życia nie jest to jednak generalna zasada. Atopowe zapalenie skóry może pojawić się nawet w wieku dorosłym choć są to przypadki szczególne.

Przyczyny powstawania.

Przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry, są bardzo trudne do jasnego określenia z tego między innymi powodu, nie ma możliwości całkowitego wyleczenia tej choroby. Określa się ją jako chorobę spowodowaną zaburzeniami układu immunologicznego człowieka, zaburzenia te mogą przybierać różne formy, efekt jest jeden ? zmiany chorobowe skóry. Należy jednak nadmienić, że atopowe zapalenie skóry może przebiegać bezobjawowo. Tak się dzieje, gdy uda się zaleczyć zmienione chorobowo miejsca na skórze. Nigdy jednak nie ma gwarancji, że atopowe zapalenie skóry nie wróci, a jego objawy nie nasilą się.

Nasilenie objawów chorobowych.

Najczęstszymi widocznymi objawami choroby, jest świąd i zaczerwienienie skóry, jej znaczne osłabienie ? skóra wygląda na dużo cieńszą i jest sucha. Objawy choroby mogą występować w różnym nasileniu i pojawiać się na różnych częściach ciała. Nie bez znaczenia są tutaj również czynniki powodujące nasilenie objawów chorobowych. Jest ich wiele, do najważniejszych można zaliczyć między innymi:

  • złą dietę
  • brak troski o zmienione chorobowo miejsca
  • stres
  • roztocza i inne czynniki zewnętrzne

Leczenie atopowego zapalenia skóry.

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest bardzo trudne. Można je raczej określić leczeniem zewnętrznych objawów choroby nie zaś samej choroby. W celu leczenia zmienionych chorobowo miejsc na skórze, należy stosować specjalne kremy. Ich wybór jest spory, można tu wyróżnić delikatne maści ? kremy, kremy sterydowe czy też przeciwzapalne. Najnowocześniejszym sposobem leczenia zmienionych chorobowo miejsc na skórze, jest stosowanie kremów immunosupresyjnych. Dobrym sposobem jest też zażywanie tabletek, zapobiegających uczuleniom. Oczywiście to wszystko nie przyniesie efektów, jeśli chory nie będzie stosował się do innych zaleceń związanych z tą chorobą. W wielu przypadkach atopowe zapalenie skóry leczy się przez stosowanie psychoterapii, która nauczy chorego radzenia sobie ze stresem, gdyż to on, w znacznej części przypadków powoduje nasilenie objaw chorobowych.

Więcej o leczeniu AZS poczytasz też na:

  1. http://choroba-refluksowa.pl/zdrowie/leczenie-atopowego-zapalenia-skory-trwa-cale-zycie.html
  2. http://wzdecia.net/artykuly/choroby-skory.html
  3. http://zdrowie.trojmiasto.pl/Porada-dermatologa-cz-1-Atopowe-zapalenie-skory-u-doroslych-n30910.html

Podsumowując.

Trudna do leczenia atopowe zapalenie skóry to choroba dość często występująca. Jeśli i nas spotkała taka przypadłość, musimy wiedzieć, że wyleczenie takiej choroby nie wchodzi w grę, ale można doprowadzić do tego, by przebiegała ona bezobjawowo. Aby tak było, konieczne jest stosowanie się do wielu rad i zaleceń oraz używanie leków. Nie ma nigdy jednak gwarancji, że podziałają. Charakterystyczne dla tej choroby jest, bowiem to, iż to co działa na jednego chorego, nie przynosi żadnych efektów u drugiego. Warto jednak się starać, walczyć z objawami choroby i doprowadzić do stanu, w którym nie przeszkadza ona w codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *