Trycholog – odwiedź go w trosce o włosy i skórę głowy

Łysienie androgenowe

Trychologia jest dziedziną, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób skóry głowy oraz włosów. W Polsce trychologia zaczęła być doceniana dopiero kilka lat temu, jednak do tej pory są osoby, które nawet nie słyszały o trychologu.

Wypadające włosy – od czego zacząć diagnostykę?

Nadmierne wypadanie włosów dotyczy aż kilkudziesięciu procent osób. Warto wiedzieć, że włosy nadmierne wypadają, jeżeli odnotujemy ich utratę w ilości powyżej 100. Najczęstszymi powodami utraty włosów są nie tylko zaburzenia hormonalne, ale również prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia, w tym również diety oraz długotrwały stres. Także niektóre choroby skóry głowy naruszają strukturę włosów, powodując ich wypadanie. Przyczyny łysienia są różnorodne, a zadaniem trychologa jest właśnie diagnostyka tego problemu i zastosowanie odpowiedniej terapii. Wypadające włosy dotykają szczególnie mocno kobiety powodując liczne kompleksy, bowiem długie i zadbane włosy są wizytówką niejednej damy.

Trycholog przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad dotyczący naszego stanu zdrowia, prowadzonego trybu życia, przyjmowanych leków. Wykona  dwa zabiegi:

  • trichogram
  • trichoskopię

Specjalista podpowie nam co na wypadanie włosów będzie najlepszym panaceum oraz poinstruuje jak wzmocnić włosy problematyczne, a więc rozdwajające się, łamiące oraz nadmiernie wypadające. Leczenie chorób dotykających włosy musi być skrupulatne i profesjonalne.

Trycholog – wizyta krok po kroku

Warto wiedzieć, że do wizyty u specjalisty należy się przygotować. Nie są to skomplikowane czynności, skupione raczej na tym czego nie robić. Podczas wizyty włosy powinny być czyste, jednak pozbawione jakichkolwiek kosmetyków. Wykluczone jest zastosowanie np. lakieru do włosów. Przybycie do gabinetu trychologa z włosami oblepionymi lakierami czy też żelami uniemożliwi specjaliście wykonanie badań diagnostycznych skóry głowy.

Trycholog podczas wizyty przeprowadzi nie tylko badanie włosów ale również skóry głowy. Przeprowadzi trichoskopię, czyli przeanalizuje stan skóry głowy używając do tego celu profesjonalnego dermatoskopu, oraz trichogram, który polega na pobraniu próbek naszych włosów z kilku miejsc na głowie oraz obejrzeniu ich pod mikroskopem. Warto wiedzieć, że w przypadku nadmiernej utraty włosów przez kobiety trichogram wykonuje się każdorazowo. Przyczyny wypadania włosów u kobiet są zupełnie inne niż w przypadku mężczyzn. Trichoskopię natomiast przeprowadza się w przypadku łysienia oraz nadmiernego wypadania włosów. Zdjęcia zrobione podczas badania przesyłane są do specjalistycznej kliniki, która dodatkowo analizuje stan włosów pacjenta. Trichoskopia  jest wykonywana rutynowo podczas każdej wizyty u trychologa.

Mezoterapia skóry głowy – skuteczna walka z łysieniem

Zabieg mezoterapii skóry głowy może zostać zlecony przez trychologa. Wykonywany jest w przypadku nadmiernego wypadania włosów na skutek nieodpowiedniej diety, problemów z układem krążenia, problemów z układem hormonalnym, na skutek ciąży oraz laktacji. Mezoterapia wskazana jest również w przypadku łysienia spowodowanego długotrwałym stresem, łysieniem androgennym, rozlanym oraz plackowatym. Zastosowanie mezoterapii jest więc niezwykle szerokie. Sam zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami odżywczymi, które zahamują wypadanie włosów przyczyny ich osłabienia oraz sprawią, że włosy po kilku tygodniach zaczną odrastać. Trwa około 30 minut i wymaga kilku wizyt w profesjonalnym instytucie.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania mezoterapii skóry głowy?

Mezoterapia skóry głowy nie powinna być przeprowadzana u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, podczas miesiączki, w przypadku zachorowania na raka, jeżeli zażywamy leki przeciwzakrzepowe, chorujemy na nieustabilizowaną cukrzycę oraz mamy infekcje skórne na powierzchni skóry głowy – mówi ekspert z dziedziny trychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *