Kilka słów o zawodzie trychologa – przeczytaj.

Wypadanie włosów u męzczyzny

Trychologia jest nowoczesną dziedziną kosmetologii oraz dermatologii zajmująca się  chorobami skóry owłosionej głowy oraz chorobami włosów. Dziedziną tą zajmują się zarówno dermatolodzy, jak i trycholodzy. Trycholog jest kosmetologiem, który odbył odpowiednie szkolenie w zakresie diagnozowania chorób skóry owłosionej głowy, określania jakie są przyczyny wypadania włosów oraz metod pielęgnacji i zabiegów służących ograniczeniu wypadania włosów. Nadmierne wypadanie włosów jest bardzo częste i to właśnie trycholog lub kosmetolog jest w stanie udzielić rzetelnego wsparcia wszystkim, którzy poszukują pomocy w gestii przeciwdziałania wypadaniu włosów.

Wypadanie włosów – przyczyny

Tło, na którym dochodzi do wypadania włosów może być bardzo zróżnicowane. Wśród podstawowych rodzajów łysienia należy wyróżnić między innymi:

  • Łysienie androgenowe ? związane z ekspozycją mieszków włosowych na działanie męskich hormonów płciowych. Najczęstsze jest u mężczyzn (50% panów w wieku 20-50 lat) oraz może być związane z nadczynnością kory nadnerczy lub zespołem policystycznych jajników u kobiet. Ten typ łysienia określany jest przez specjalistyczne badanie włosów za pomocą mikroskopu, trichoskopia oraz makroskopowych cech łysienia,
  • Łysienie w chorobach niedoborowych ? niezwykle częste u kobiet. Najczęściej ten typ utraty włosów związany jest z brakiem niektórych składników pokarmowych ? żelaza, witaminy D3, witamin z grupy B, cynku. Charakterystyczne dla tego podtypu łysienia jest zmniejszenie grubości włosów, nieregularny wzorzec łysienia, wysuszenie włosów oraz większa łamliwość łodyg włosowych.
  • Łysienie telogenowe ? jest to praktycznie wyłączna domena kobiet. Wskutek ekspozycji na czynniki stresowe, urodzenie dziecka, odstawienie terapii hormonalnej, wstrząsy emocjonalne dochodzić może do natężonej utraty włosów. W postaci przewlekłej występuje często w schorzeniach endokrynologicznych, cukrzycy, chorobach tkanki łącznej.

Nadmierne wypadanie włosów może być zarówno spowodowane pierwotnymi chorobami włosów, jak i schorzeniami o charakterze systemowym. W przypadku nasilonego lub atypowego łysienia należy sprawdzić, czy wypadające włosy w nadmiarze są tylko i wyłącznie problemem trychologicznym, czy też patologia tkwi w przyczynach systemowych. Bardzo często w polskiej populacji przyczyny łysienia skorelowane są z niedoborem witaminy D3, biotyny, hormonów tarczycy – mówi wieloletni specjalista zajmujący się trychologią.

 

Co na wypadanie włosów najlepiej zastosować?

Jak wzmocnić włosy? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od doboru miejsca, w którym wykonamy zabieg na poprawę skóry głowy. Od siebie polecamy chociażby klinikę pod adresem

dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia

Trycholodzy są zgodni, iż w terapii wypadania włosów konieczne jest uprzednie bardzo dokładne zdiagnozowanie występującego problemu. W tym celu należy wykonać podstawowe badania, które pozwalają w sposób optymalny określić przyczyny łysienia oraz wybrać najskuteczniejsze narzędzia, które mogą posłużyć dla zwalczenia wszelkich problemów.

Badanie włosów

Wśród najczęściej stosowanych metod na nadmierne wypadanie włosów wskazać należy następujące:

  • Trichoskopia – jest to wysoce funkcjonalne badanie, opracowane m.in. przez specjalistów z Polski. Badanie polega na ocenie skóry głowy oraz włosów przy użyciu wideodermatoskopu. Badanie to jest nieocenione zarówno w diagnostyce, jak i monitorowaniu efektów leczenia.
  • Trichogram – Trichogram to badanie włosów uprzednio wyrwanych z różnych okolic skóry głowy. Badanie pozwala oceniać włosy, ich strukturę oraz fazę cyklu rozwojowego. Jest to nieoceniona metoda w diagnostyce łysienia telogenowego oraz androgenowego,
  • Biopsja – szczególnie cenna okazuje się w przypadku łysienia o etiologii autoimmunologicznej ? w przebiegu SLE, twardziny miejscowej oraz liszaja płaskiego mieszkowego.
Specjalista trycholog

Profesjonalna klinika na problemy z włosami

Diagnostyka trychologiczna pozwala dokładnie określić, jak wzmocnić włosy i jakiego rodzaju leczenie zastosować. Oprócz standardowej farmakoterapii łysienia, ważne jest również zastosowanie nowoczesnych metod zabiegowych, wśród nich trzeba wskazać na następujące:

  • Mezoterapia skóry głowy ? badanie polega na obstrzykiwaniu skóry głowy z użyciem preparatów witaminowych, glikokortykosteroidów, osocza bogatopłytkowego, biotyny. Zabiegi powtarzane są w regularnych odstępach. Wśród metod mezoterapii wyróżnić trzeba techniki igłowe(Dermapen) , jak i bezigłowe ? np. Dermojet,
  • Karboksyterapia Reology ? wysoce skuteczny zabieg w przebiegu łysienia telogenowego oraz utraty włosów na tle niedoborowym. Polega na podawaniu śródskórnie dwutlenku węgla, który rozszerza silnie naczynia i wpływa pozytywnie na rozwój mieszków włosowych,
  • Fototerapia ? polega na zastosowaniu światła (UVA,UVB). Jest to szczególnie skuteczna metoda w utracie włosów na tle autoimmunologicznym, często łączona z podawaniem światłouczulaczy (PUVA).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *