Schizofrenia rezydualna

Schizofrenia to choroba ciężka do zdiagnozowania ponieważ nie ma skutecznych sposobów biologicznych a rozpoznać ją można jedynie poprzez wywiad i obserwacje zachowania podejrzanego o zachorowanie.

Najczęściej schizofrenie występują w młodych latach na przełomie dorastania i wczesnej dorosłości. Określenie przyczyn zachorowania na schizofrenie jest jeszcze trudniejsze niż jej zdiagnozowanie, dotychczasowe badania nie wykazały konkretnych przyczyn jednakże zaobserwowano pewne zależności i tak kiedy rodzice chorują na schizofrenie to prawdopodobieństwo zachorowania jest większe ponadto ryzyko zwiększa stresujące środowisko i spożycie narkotyków. W klasyfikacji DSM-IV mamy pięć rodzajów schizofrenii: rezydualną, paranoidalną, zdezorganizowaną, katatoniczną i niezróżnicowaną.

Zajmiemy się tutaj schizofrenią rezydualną. Ten rodzaj zaburzeń zaliczamy do chorób przewlekłych, choroba ta objawia się głównie zanikiem czynności psychicznych oznacza to że osoba chorująca na ten rodzaj schizofrenii ma słabsze afekty, ponadto chorzy na ten rodzaj mają problemy z kontaktami społecznymi, brakiem motywacji i wysławianiem się. Schizofrenia rezydualna jest diagnozowana przede wszystkim u osób które już wcześniej chorowały na inne rodzaje schizofrenii a teraz nie wykazują objawów takich jak urojenia czy halucynacje jednakże nie są jeszcze zdrowe ponieważ ich życie emocjonalne jest o wiele bardziej ubogie niż u zupełnie zdrowych ludzi, dlatego też rezydualna jest inaczej nazywana szczątkową ponieważ są to jakby pozostałości po ostrzejszych objawach. Ponadto warto dodać tutaj że objawy w tym przypadku są zazwyczaj negatywne i długotrwałe a czasami wprost nieodwracalne dlatego też jest to choroba przewlekła jak już wyżej zostało podkreślone.

Objawy schizofrenii rezydualnej

Do innych objawów schizofrenii rezydualnej zaliczymy:

 • spowolnienie psychoruchowe,
 • spłycenie emocjonalne,
 • upośledzenie komunikacji niewerbalnej gdzie występują problemy z mimiką czy kontaktem wzrokowym,
 • izolowanie się od środowiska,
 • niedbałość o higienę
 • spadek ogólnej wydolności.

Ogólnie objawy schizofrenii rezydualnej nie są zbyt znaczące to w dużym stopniu potrafią przeszkodzić choremu w budowaniu zdrowych relacji z współpracownikami i ogólnej adaptacji w społeczeństwie. Ponadto są to już objawy długotrwałe i zazwyczaj bardzo ciężkie do wyleczenia. Osoby chore na ten rodzaj choroby są postrzegani jako znacznie odróżniające się od społeczeństwa a ich zachowania są dziwaczne , charakteryzują się ekscentrycznością zachowania i wypowiedzi. Leczenie przeważnie długotrwałe farmakologiczne.

3 komentarze do Schizofrenia rezydualna

 1. Danael pisze:

  Miałem styczność ze schizofrenią raz w życiu, gdy policja zabierała do szpitala mojego współlokatora bo zaczął wykrzykiwać że nas zabije. Nawet szukał noża. Na szczęście obezwładniliśmy go jakoś sobie poradziliśmy z nim zanim go nie zabrali.

 2. takie coś pisze:

  ciekawo co było przed tym jak powiedział że weźmie i was pozabija?co tam się działo?shizofrenie wywołują stany zagrożenia,bezsilności utrzymujące się przez dłuższy okres,te uczucia są w każdym człowieku i każdy tak reaguje wy też byście tak reagowali,jak ktoś jest kopany przez te własnie społeczeństwo otoczenie za to kim i jaki jest to później sa takie a nie inne sytuacje

 3. Marian pisze:

  TAK, mam rozpoznanie lekarza psychiatry: „schizofrenia rezydualna” . No właśnie czuję się zdrowy lecz wyczuwam niekiedy zwolnienie reakcji albo zbyt szybkie reagowanie i widzenie szerzej niż inni przez co nie zawsze jestem rozumiany. Tłumię uczucia lecz nie zawsze bo gdy potrzeba to potrafię umiejętnie wybuchnąć co daję określone efekty raczej pożądane w danej chwili. Postrzeganie świata różni się nieco od przeciętnego zdrowego człowieka ponieważ obszary jaźni mam poszerzone o doświadczenia z wcześniejszych jednostek chorobowych i ich leczenia. Myślę, że w społeczności gdzie akurat się obracam i funkcjonuję wyróżniam się w specyficzny sposób. Brak motywacji do działania u siebie ale komuś innemu potrafię pomagać i to niejednokrotnie w zaskakujący sposób trafnie i pożytecznie. Jednak trudno mi się pogodzić ze zmniejszoną możliwością działania w swoim zamkniętym świecie co nie znaczy zbyt ograniczonym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *