Schizofrenia katatoniczna

Schizofrenia to choroba psychiczna a raczej zespół zaburzeń należący do grupy psychoz endogennych czyli wewnętrznych. Dzisiejsze badania niestety nie są w stanie jednoznacznie określić przyczyn jednakże wiemy już że istnieją pewne powiązania genetyczne, chodzi tutaj o to że wraz z chorobą rodziców wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania dziecka. Ponadto można się dopatrzeć powiązań ze stresującym środowiskiem czy wykorzystaniem narkotyków i używek. Schizofrenia przeważnie objawia się w wieku dojrzewania lub wczesnej dorosłości jednakże można na nią zachorować w każdym wieku.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów schizofrenii jak:

Tutaj najbardziej interesuje nas schizofrenia katatoniczna, ogólnie mamy tak jakby dwa rodzaje początku choroby powolną i ostrą jak w tym przypadku.

Jako że choroba rozpoczyna się bardzo gwałtownie poprzez zmiany zachowania, czasami urojenia i halucynacja to od razu wiadomo że mamy do czynienia z chorobą psychiczną. Dodatkowo w schizofrenii katatonicznej chory ma zaburzenia ruchowe, oraz często nie przyjmuje pokarmu często zdarza się także występowanie objawów tak zwanych giętkości woskowatej, które powoduje obniżenie wrażliwości na bodźce zewnętrzne (zjawisko to powoduje czasami że chory pozostaje w jednej nadanej wcześniej pozycji przez dłuższy czas).

W tym rodzaju schizofrenii obserwujemy także silne podniecenie oraz afekty, czasami silne stany lękowe i urojenia, kolejnym z objawów jest osłupienie czyli brak reakcji na bodźce mimo zachowanej świadomości. Schizofrenia katatoniczna w porównaniu z innymi wyżej wymienionymi rodzajami wykazuje najwyższe szanse na wyleczenie farmakologiczne za pomocą leków eliminujących objawy.

Jeśli chodzi o skutki w tym przypadku mogą być bardzo nieprzewidywalne ze względu na gwałtowny charakter przebiegu choroby. Pod wpływem impulsów chory może na przykład się okaleczyć albo w skrajny przypadku popełnić samobójstwo jednakże w przypadku schizofrenii katatonicznej nie jest to zjawisko często obserwowane. Podsumowując schizofrenia katatoniczna ma gwałtowny przebieg, może pociągać za sobą nieco groźniejsze skutki niż pozostałe jednakże może zostać z większym prawdopodobieństwem wyleczona.

2 komentarze do Schizofrenia katatoniczna

  1. Darek pisze:

    Mam pytanie, czy jeśli ktoś cierpi na schizofrenię katatoniczną to czy ja mogę samodzielnie zadzwonić na pogotowie czy do szpitala psychiatrycznego w razie zauważenia objawów schizofrenii i mam pewność że nikt mnie nie wyśmieje, i przyjadą sprawdzić czy pacjent rzeczywiście jest „chory”. Mam problem tego typu z moim wujkiem, cierpi na schizofrenię katatoniczną od kilku lat, i nie chce się leczyć…

  2. okamisan pisze:

    Mój kuzyn to ma. Na początku zachowywał się dziwnie a potem nagle znieruchomiał i przestał się ruszać. Zadzwoniliśmy do szpitala i odwieźli go ambulansem. Nie wiem co się teraz z nim dzieje. Czy może się z tego wyleczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *