Psychoterapia w schizofrenii

Schizofrenia jest jedną z cięższych chorób o charakterze psychicznym, na którą składa się w zasadzie grupa zaburzeń w zależności od tego z jakim mamy rodzaj schizofrenii mamy różne objawy gdzie w jednych przeważają objawy pozytywne takie jak omamy czy halucynacje z drugiej strony mogą przewyższać objawy negatywne takie jak zobojętnienie czy spłycenie afektywne. W zdecydowanej większości schizofrenia jest leczona farmakologicznie czyli za pomocą leków, szczególnie w tych przypadkach bardziej burzliwych z przewagą objawów pozytywnych.

W przypadku schizofrenii z przewagą objawów negatywnych sytuacja jest bardziej skomplikowana i często wymagana jest pomoc specjalisty i leczenie za pomocą psychoterapii. Przypadki wymagające leczenia psychoterapią najczęściej występują przy schizofrenii prostej (występują same objawy negatywne) i schizofrenii rezydualnej (objawy pozytywne występują bardzo rzadko a rodzaj ten jest zaliczany do chorób przewlekłych). Leczenie schizofrenii jest zazwyczaj ograniczane do leczenia farmakologicznego ze względu na wysokie koszty psychoterapii no i leczenie farmakologiczne jest zazwyczaj bardziej skuteczne dlatego też psychoterapia jest stosowana w tych najcięższych przypadkach. W leczeniu stosuje się przeważnie psychoterapię poznawczo-behawioralną mającą na celu zmniejszenie objawów związanych z obniżeniem samooceny, poprawienie kwestii związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie oraz wyglądu. Badania wykazały też że psychoterapia poznawczo-behawioralna może być skuteczna w leczeniu objawów psychotycznych. Niekiedy pomoc psychologiczna jest również stosowana wobec rodziny osoby chorej na schizofrenię.

Leczenie neurotyczna schizofrenii

Innym podejściem jest terapia poznawcza nakierowana głównie na naprawę neurotyczną. Jest też terapia rodzin, która obejmuje całą rodzinę chorego. Ten rodzaj terapii jest o tyle lepszy od pozostałych że jest bardziej długotrwały i skuteczny ponieważ rodzina ma praktycznie cały czas kontakt z pacjentem. Istnieją też pewne badania wskazujące na poprawę dzięki uczeniu się czynności społecznych jednakże są też badania, które wskazują skutki negatywne. Istnieje także teoria o pozytywnym wpływie muzykoterapii oraz innych kreatywnych metod leczenia jednakże ich wyniki nie są zbyt pewne. Ogólnie leczenie schizofrenii za pomocą psychoterapii nie jest zbyt łatwe za to dość kosztowne i nie zawsze szybko przynosi efekty czasami nie jest stosowane nawet gdy jest potrzebne ze względu na braki w środkach finansowych ponadto leczenie psychoterapią jest zawsze połączone z leczeniem farmakologiczny. Istnieją także inne sposoby leczenia schizofrenii tak jak na przykład leczenie elektrowstrząsami.

3 komentarze do Psychoterapia w schizofrenii

  1. Mokka pisze:

    Już się nie leczy schizofrenii elektrowstrząsami, przynajmniej tak słyszałam.

  2. k pisze:

    Mokka- leczy sie. 2 czy 3 lata temu bedac w szpitalu znajomy ktorego tam poznalem mial elektrowstrzasy. Mala poprawa ale kazdy jest inny

  3. Camel pisze:

    To prawda, nadal używa się elektrowstrząsów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *