Przyczyny schizofreni

Do dzisiaj jeszcze nie znaleziono odpowiedniej metody na określenie jasno przyczyn zachorowania na schizofrenie. Jednakże dzisiejsze badania są w stanie ukazać pewne poszlaki co do przyczyn tej choroby. Ogólnie wiadomo że schizofrenia to choroba psychiczna składająca się z grupy pewnych zaburzeń należących do grupy psychoz endogennych.

Jednym z zaobserwowanych powiązań są powiązania genetyczne. Ogólnie na schizofrenie choruje około jednego procenta populacji. Z obserwacji wynika że podczas gdy na przykład rodzice mają zaburzenia to u dzieci występuje to aż dziewięciokrotnie częściej a więc około dziewięć procent. Nie można jednak traktować połączeń genetycznych jako przyczyn schizofrenii. Nawet w przypadku bliźniąt jednojajowych prawdopodobieństwo nie przekracza pięćdziesięciu procent.

Genetyka a schizofrenia

Można by tu wywnioskować że nie ma genu schizofrenii a jedynie pewna kombinacja genów może wywoływać zaburzenia. Istnieją także pewne hipotezy mówiące o tym że nieznacznie większe prawdopodobieństwo jest u ludzi urodzonych zimą albo wiosną jednakże nie należy się tym za bardzo sugerować ponieważ nie ma zbytniego potwierdzenia opartego na badaniach naukowych. Jedną z ważniejszy przyczyn schizofrenii jest negatywne otoczenie szczególnie gdy ktoś żyje w stresującym środowisku, nie odnosi sukcesów życiowych. Ponadto warto zauważyć że większe ryzyko występuje u osób żyjących w środowisku wielkomiejskim przez co można dopatrywać się skali choroby cywilizacyjnej. Kolejna teoria głosi że nadmiar dopaminy w mózgu wymaga zaburzenia teoria ta zalicza się do czynników biologicznych.

Dopamina to neuroprzekaźnik tak więc jej nadmiar powoduje nadmierne przekazywanie impulsów co prowadzi do „rozdwojenia jaźni” stąd też leki antypsychotyczne obniżają ilość tej substancji. Kolejną bardziej istotną teorią jest wykorzystanie używek i narkotyków ze zdecydowaną przewagą na to drugie. Mówimy tutaj szczególnie o amfetaminie czy LSD a więc o środkach o szczególnie silnym działaniu psychoaktywnym. Zaobserwowano także większe użycie tytoniu i marihuany u schizofreników jednakże nie wiadomo czy jest to bardziej przyczyna czy skutek. Podsumowując przyczyn schizofrenii może być bardzo wiele jednakże jeśli ktoś ma rodziców którzy chorują na schizofrenię, wychowywał się w bardzo stresującym środowisku i nadużywa narkotyków to jeszcze nie ma pewności że zachoruje on na tę przypadłość ale prawdopodobieństwo zachorowania u takiej osoby jest już znaczne.

Leczenie tej choroby może być bardzo skomplikowane a objawy kłopotliwe.

6 komentarze do Przyczyny schizofreni

 1. Zbyszek pisze:

  chcecie znać przyczyny schizofrenii. Odpowiedź znajdziecie w wywiadzie jakiego udzielił diabeł Melid księdzu Giuseppe Tomaseli. Oto jego słowa:”Czyżbyś nie był klecho w stanie zrozumieć tych wszystkich zmian? Kiedy przeżywa się dzieciństwo,różnorodne pasje są jeszcze zazwyczaj słabe, są jakby uśpione. Jak tylko minie okres dzieciństwa, wraz z wchodzeniem w okres dojrzewania człowiek zaczyna odczuwać przebudzenie pożądania. Aby wyjść zwycięsko z tego okresu i przeżyć go bez upadków, potrzebna jest Łaska Boża, która przychodzi wraz z modlitwą, czuwaniem, wstrzemięźliwością i dobrą wolą. Na szczęście nie wszyscy korzystają z tych środków, a kiedy zaczynam moje intrygi, łatwo ulegają im i wpadają na przykład w narkotyki, a kiedy już to zrobią kilka razy, potrzeba kontynuowania jest tak silna że nie mogą jej się oprzeć. Jeszcze lepiej kiedy zakosztują narkotyku nieczystości, wtedy już są prawie zawsze moi. Upadają, powstają, znowu upadają i w ten sposób stają się stopniowo bezwolni i bezsilni wobec mnie. Jeśli do tego dojdą jeszcze inne czynniki, często ulegają schizofrenii, której medycyna nie jest w stanie wyleczyć. Jak wiele osób, szczególnie mężczyzn, dochodzi do szaleństwa z powodu manii nieczystości i musi w konsekwencji porzucić pracę czy studia. Nie zawsze schizofrenia powodowana jest nadużyciami w sferze seksualnej,ale jest to jedna z jej najważniejszych przyczyn. W końcu ten, kto jest zdominowany przez żądze cielesne, prędzej czy później zbuntuje się przeciw Bogu, który przecież polecił wam panować nad własnymi żądzami?.

  • kamil pisze:

   Dzieki serdeczne za wskazowki od okresu dojrzewania mam nalog masturbacji a obecnie lecze sie na schizofrenie od 17 roku zycia mam 31 lat i czuje sie bezwolny jakby owladniety przez zlo

 2. atheist pisze:

  @Zbyszek, co za bzdury koscielne, za nalogi odpowiada uklad limbiczny mozgu, a nie jakies diably czy demony, najbardziej prymitywna czesc mozgu czlowieka uwarunkowana na przetrwanie, zaspokajanie glodu i przyjemnosc, zaden k… diabel, jezeli warunkuje sie na naroktyki czy masturbacje to wytlumia plat czolowy mozgu, gdzie znajduje sie osrodek odpowiedzialny za swiadome myslenie i uczucia wyzsze, tylko niedouczeni glupcy prawia takie banialuki, tzw. „pieklo” jest w twojej glowie, to jest biologia. zastanow sie dlaczego zwierzeta nie odczuwaja wyrzutow sumienia podczas mordowania swoich ofiar, he?

 3. sachmet pisze:

  Słyszałem, że narkotyki mogą uruchomić schizofrenię, to prawda?

 4. magdalena pisze:

  Ja zachorowalam na studiach. Bylam bardzo ambitna i poswiecalam czas na nauke. Zapominalam o przyjemnosciach. Nauczyciele na studiach byli bezwzgledni. Niektorzy zapominali ze maja do czynienia z ludzmi.Jednak od dziecinstwa towarzyszyly mi leki przed ludzmi i nie tylko.

 5. KrzysiekJan pisze:

  Mam lat 48 i uprawiam masturbację od … no miałem wtedy 11 lub 12 lat. Pamiętam jak do tego doszło i co do tego prowadziło. Niestety, dla mnie! Choruję na schizofrenię choć bliscy twierdzą, że jestem zdrowy i raczej udaję z lenistwa. Nic o mnie nie wiedzą. Kiedyś na początku schizofrenii (1984 rok), druga połowa lat osiemdziesiątych, miałem próby jakże nieudolne samobójcze. Żyję i nie wiem czy żałować, że żyję? Mam pracę i bliskich. Ale ciągle się onanizuję i przeżywam stany które mogłyby mnie kwalifikować na ciężkie leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Wierzę w końcu w Boga! I chcę wierzyć do końca… ale co z tym nałogiem wstrętnym?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *