Objawy schizofrenii

Schizofrenia to grupa zaburzeń psychicznych i wyróżniamy tutaj aż pięć rodzajów tej choroby gdzie każdy charakteryzuje się innymi objawami i innym przebiegiem choroby. Jedynie piąty rodzaj, schizofrenia mieszana ma w sobie mieszane objawy ze wszystkich czterech pozostałych przez co nie można jej zakwalifikować do żadnej z pozostałych.

Objawy schizofrenii rezydualnej (szczątkowa)

Pierwszym z czterech omawianych tutaj typów jest schizofrenia rezydualna określana inaczej jako szczątkowa.Tutaj jest to zazwyczaj dalszy etap choroby u osób które wcześniej przechodziły inne typy i są już w większym stopniu wyleczone dlatego też tutaj mamy objawy ?szczątkowe? czyli takie mniej przeszkadzające w funkcjonowaniu w społeczeństwie aczkolwiek osoby chorujące mają jeszcze problemy. Ten rodzaj został zakwalifikowany do chorób przewlekłych oznacza to że objawy jest bardzo ciężko wyleczyć bodź są one w ogóle nie wyleczalne. Mamy tutaj głównie objawy negatywne takie jak zobojętnienie, spłycenie afektywne, brak motywacji, problemy z wysławianiem się, objawy pozytywne tutaj nie występują albo występują w bardzo niewielki stopniu.

Objawy schizofrenii katatonicznej

Kolejnym rodzajem tejże choroby jest schizofrenia katatoniczna której objawy trochę się różnią od pozostałych. W tym przypadku mamy do czynienia z brakiem wrażliwości na bodźce zewnętrzne, problemy psychoruchowe, chorzy nie przyjmują pokarmu. Objawy są gwałtowne jak i przebieg jednakże w tym przypadku w przeciwieństwie do schizofrenii rezydualnej tutaj mamy największe szanse na wyleczenie.

Objawy schizofrenii paranoidalnej

Kolejnym rodzajem schizofrenii gdzie objawy są chyba najbardziej szkodliwe jest schizofrenia paranoidalna. Rodzaj ten charakteryzuje się dość burzliwym przebiegiem. Mamy tutaj do czynienia w dużej mierze z objawami pozytywnymi czyli halucynacjami i urojeniami, w szczególności występują tutaj omamy słuchowe. W tym przypadku osoby chorujące mają przekonanie że są bohaterami intryg przez siebie wymyślonych, niestety w większości przypadków intrygi te są zrozumiałe jedynie dla chorych, ponadto występuje tutaj zazdrość do partnerów co może w konsekwencji prowadzić do kłótni lub bardziej niepowołanych działań.

Objawy schizofrenii zdezorganizowanej

Mamy jeszcze schizofrenię zdezorganizowaną, w której dominują cechy dezintegracji psychicznej, a więc chorzy w tym przypadku cierpią na spłycenie afektywności i zaburzenia myślenia. Problem koncentruje się tutaj na nieprawidłowym odczuwaniu uczuć i emocji oraz problemach z koncentracją na czynnościach do wykonania. Ogólnie objawy schizofrenii dzielimy na pozytywne i negatywne. Pozytywne to takie jak na przykład omamy i halucynacje a negatywne to spłycenie afektywne i zaburzenia myślenia.

2 komentarze do Objawy schizofrenii

  1. trucizna pisze:

    Z tych wszystkich rodzajów wolałabym chyba najbardziej mieć schizofrenie paranoidalna. przynajmniej moglabym porozmawiac z glosami

  2. Hosting pisze:

    Objawy schizofrenii sa bardzo rozne. Pomimo tego, ze moga pojawiac sie niemal w kazdym momencie zycia, najczesciej po raz pierwszy wystepuja pod koniec okresu dojrzewania lub w pierwszej fazie doroslego zycia. Sprawdz, jakie moga byc objawy schizofrenii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *