Łysienie plackowate
Zaczynają wypadać Ci włosy? Zauważasz charakterystyczne placki na głowie, jakby fryzjer za mocno przyciął maszynką fryzurę? Być może cierpisz na łysienie plackowate.
Łysienie plackowate – objawy
Łysienie plackowate to choroba mieszka włosowego. Często ma podłoże autoimmunologiczne i objawia się tym, że zwykle w młodym wieku (nawet u dzieci!) w sposób nagły, choć nie zawsze, i miejscowy wypadają włosy. Możliwe jest całkowite wyłysienie, choć zdarza się to rzadko. Najczęściej włosy po 3-6 miesiącach odrastają, ale choroba ma to do siebie, że często okresy łysienia wracają. Zwykle wyłysiałe ogniska nie przekraczają średnicy 10 cm. Czasem odrastające włosy są pozbawione początkowo pigmentu. Warto zaznaczyć, że jest to choroba, która często jest dziedziczna (20-60 % przypadków), a także występuje często w towarzystwie innych chorób układu immunologicznego, takich jak bielactwo, zapalenie tarczycy, zapalenie jelita grubego. Niektórzy łączą występowanie choroby z kondycją psychiczną pacjentów – stres powoduje pogorszenie stanu. U niektórych dzieci z zespołem Downa także występuje łysienie plackowate.
Łysienie plackowate – leczenie
Aby wykluczyć inne choroby wystarczy zbadać skórę i włosy u dermatologa, najlepiej o specjalizacji w trychologii. W przypadku ciężkich przypadków łysienia plackowatego może on zastosować badanie korzenia włosa, czyli trichogramem, lub trichoskopię, a nawet biopsję skóry. Wprawdzie leczenie łysienia jest trudne i wymaga sporej ilości czasu, jednak nie oznacza to, że jest niemożliwe. Dobre wyniki daje naświetlanie promieniami UVA oraz UVB skutecznie hamujące postęp choroby. Zadowalające efekty daje także chłodzenie tkanek za pomocą podtelenku azotu lub stosowanie kortykosteroidów, karboksyterapia, stosowanie minoxidylu na zaatakowane miejsca czy podanie osocza bogatopłytkowego. Najlepiej udokumentowaną terapią jest jednak immunoterapia miejscowa. Polega ona na tym, że przy pomocy silnych alergenów wywołuje się miejscową nadwrażliwość, stymulującą porost włosów. Dodatkowo warto brać suplementy diety ogólnie poprawiające kondycję organizmu i bogate szczególnie w cynk, gdyż jego niedobór sprzyja łysieniu plackowatemu.
Inne sposoby
Niestety nie każda terapia działa. Czasem placki bez włosów zostają. Co wtedy? Nie trzeba cały czas chodzić w czapce – można zastosować zagęszczanie włosów lub nawet ich przeszczep, choć ta druga opcja to dość droga inwestycja we własny wygląd.
Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów w taki sposób, że na skórze głowy pozostają rozległe plamy, podobne kształtem do placków. Tego typu zmiany mogą powstawać nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także w jakiejkolwiek innej okolicy owłosionej (np. na brwiach, brodzie itd.).
Dodaj komentarz