Leki stosowane w schizofrenii

Na przestrzeni wielu ostatnich lat leczenie schizofrenii znacznie się zmieniło początkowo jeszcze sto lat temu leczono chorych wprowadzając ich w stan soporu lub w marginalnych przypadkach skraju śpiączki i soporu, tak aby nie wyłączyć całkowicie świadomości chorego. Stan ten przerywano przez wprowadzenie cukru trzcinowego do żołądka chorego. Stosowano tę metodę do zastosowania leków przeciw-psychotycznych dzisiaj metoda ta nie jest stosowana ze względu na skutki uboczne takie jak przedłużona śpiączka.

Na przełomie lat trzydziestych dużym odkryciem było zastosowanie elektrowstrząsów podczas których zaobserwowano wyraźną poprawę stanu chorego szczególnie w przypadku schizofrenii katatonicznej. Elektrowstrząsy są stosowane do dzisiaj na ten rodzaj choroby.

Od lat siedemdziesiątych schizofrenia jest leczona głownie za pomocą środków farmakologicznych. Dzisiejsze leczenie farmakologiczne opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków antypsychotycznych (neuroleptyków) są to w dużym stopniu silne leki uspakajające działające na oddychanie komórek.

Spowalniają one procesy neurotyczne przez co słabną objawy aktywne. Działają one przede wszystkim na objawy takie jak urojenia czy omamy. Na działanie takiego leku zazwyczaj trzeba poczekać od 7 do 14 dni ale żeby stwierdzić jego skuteczność trzeba odczekać miesiąc w niektórych przypadkach nawet dłużej. Niestety stosowanie leków antypsychotycznych ma swoje skutki uboczne i tak dzielimy je na takie, które wiążą się bezpośrednio ze stosowaniem danego leku oraz z długotrwałym stosowaniem. W pierwszym przypadku skutki uboczne to senność, sztywność mięśni oraz zawroty głowy. W przypadku długotrwałego stosowania skutkiem ubocznym może być nadmierna nerwowość, problemy z usiedzeniem w miejscu i nerwowe odruchy.

Leki antypsychotyczne w schizofrenii

Są też nowsze leki antypsychotyczne których koszt jest znacznie wyższy ale są one bardziej preferowane w początkowej fazie choroby, wprawdzie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych wcześniej przedstawionych jest mniejsze niż w przypadku zwykłych neuroleptyków ale tutaj mogą wystąpić dodatkowe skutki uboczne związane z przemianą metaboliczną (na przykład otyłość i problemy z tym związane). Ogólnie określa się że obie grupy leków antypsychotycznych działają na objawy pozytywne jednakże wskazuje się na to że nowsze leki w pewnym stopniu lepiej działają na objawy negatywne, dodatkowo nowsze leki są trochę bezpieczniejsze jeśli chodzi o skutki uboczne. Nie ma jednego właściwego lekarstwa na schizofrenie a odpowiedź zależy od tego z jakim rodzajem schizofrenii mamy do czynienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *