Wzdęcia

Kiedy pojawiają się wzdęcia, jedno jest pewne, przewód pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo. W wyniku tej dysfunkcji w jelitach zwiększa się objętość gazów. Dopóki ich poziom nie przekracza 200 ml, wszystko jest w normie. Dopiero, gdy ten poziom zostanie przekroczony pojawiają się dolegliwości, głównie czucie pełności i rozdęcia. Problem ten dotyka coraz większej liczby ludzi. I tak naprawdę może on dotknąć każdego, bez względu na płeć czy wiek, tryb życia czy sytuację zdrowotną. Dzisiaj na nie uskarża się około 30% dorosłych osób, przy czym częściej są to kobiety.

Najczęściej pojawiają się one tuż po posiłkach. Jak je rozpoznać? Jakie są objawy wzdęć? Oprócz wspomnianego uczucia rozdęcia i pełności brzucha oraz ogólnej ciężkości, objawiają się też uczuciem napięcia a nawet bólu. Ich objawem jest też burczenie w brzuchu oraz głośne przelewanie się treści. Wszystko to sprawia, że są one nie tylko problemem o charakterze fizycznym, ale powodują też ogromny dyskomfort psychiczny.

Ponadto w przypadkach, gdy pojawia się rozdęcie brzucha, dyskomfort dotyczy także wyglądu. Osoby ze wzdętym brzuchem często czują się rozdrażnione i podirytowane, U wielu powodują one wręcz ograniczenie swobody ruchu. A skąd się biorą? Jakie są ich przyczyny? Ogólnie rzecz biorąc, za powstawanie wzdęć odpowiada nieprawidłowa gospodarka gazami. Do tego dochodzi nadwrażliwość jelitowa oraz dysfunkcja mięśni ścian brzucha. Jedną z najczęstszych przyczyn wzdęć jest nieprawidłowa dieta. I tu główną winę ponoszą: białe pieczywo, tłuste, ostre, ciężkostrawne potrawy, czy nadmierna ilość słodyczy i dań gotowych. Wyeliminowanie produktów wzdymających powinno jednak iść w parze ze zdrowym stylem jedzenia. Bo nie tylko to, co jemy, ale także jak jemy ma wpływ na prawidłową gospodarkę gazami. Do ich nadmiernego gromadzenia przyczynia się między innymi jedzenie w pośpiechu czy tuż przed snem. Do przyczyn wzdęć zalicza się także nietolerancję pokarmową, która prowadzi ogólnie do dysfunkcji układu pokarmowego (przeczytaj też więcej na temat objawów wzdęć – http://wzdecia.net/o-wzdeciach/objawy-wzdec.html) . Poza tym winę ponosi też brak ruchu. Pojawiają się one znacznie częściej u osób, u których w wyniku siedzącego trybu życia, pokarm zalega w jelitach przez dłuższy czas. Ostatnią grupę przyczyn stanowią tak zwane czynniki społeczne. Wśród nich wymienić można przede wszystkim codzienny stres a także wstrzymywanie gazów z przyczyn kulturowych. Te wszystkie przyczyny dotyczą wzdęć, jako samodzielnej dysfunkcji przewodu pokarmowego.

Wzdęcie może jednak też pojawiać się jako towarzyszące różnym dolegliwościom.

Wśród najczęściej występujących wymienić możemy:

Na koniec należy powiedzieć też, że mogą one być efektem ubocznym stosowania różnych leków.

A jak się ich pozbyć? Przede wszystkim należy wdrożyć odpowiednie zalecenia w zakresie prowadzonego przez nas stylu życia. Odpowiednia dieta a także ruch są tutaj fundamentem. Uzupełnieniem jest stosowanie dobrze tolerowanych leków, które zmniejszając napięcie pęcherzyków gazu, przywracają komfort życia. Najlepiej jest wybierać leki, które nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, nie nasilając ani nie osłabiając wzajemnego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *