Szkarlatyna u dzieci

objawy szkarlatyny

Pierwsze objawy szkarlatyny są często mylone z anginą, choć kolejne pozwalają na dobór odpowiedniego leczenia oraz sposobu postępowania z chorym dzieckiem. Jakie są najczęstsze objawy szkarlatyny oraz jak przebiega leczenie tej – wydawać by się mogło – zapomnianej choroby?

Jak przebiega szkarlatyna u dzieci

Od kontaktu z osobą zarażoną do zachorowania na szkarlatynę upływa zazwyczaj od 2 do 7 dni. Po tym czasie u dziecka występuje bardzo wysoka temperatura, często sięgająca 40. stopni, dziecko jest rozdrażnione, skarży się na ból głowy oraz ból gardła z obrzękiem, którym towarzyszy pojawienie się charakterystycznego nalotu na gardle – o tym szerzej tutaj: http://szkarlatyna.info.pl.

Wszystkie wymienione objawy bardzo przypominają anginę. Wynika to z prostego faktu: za obie choroby odpowiadają paciorkowce z tej samej rodziny, jednak w przypadku szkarlatyny ważne są kolejne objawy, które sukcesywnie dołączają do objawów przypominających anginę. Wymioty lub nudności oraz czerwona wysypka, która początkowo pojawia się głównie w pachwinach i w okolicach pach, to kolejne czynniki, pozwalające na rozpoznanie szkarlatyny. Od pierwszych objawów, w postaci bólu gardła, do pojawienia się wysypki, może upłynąć nawet 7 dni.

szkarlatyna u dziecka

szkarlatyna u dziecka

Szkarlatyna u dorosłych

Na szkarlatynę mogą również zachorować osoby dorosłe, u których choroba ma dość podobny przebieg. Kontakt z osobą zarażoną szkarlatyną, ale również z osobą zdrową, która jest jedynie nosicielem paciorkowców, może skutkować zachorowaniem na szkarlatynę. W przypadku każdego pacjenta ważna jest izolacja osoby chorej, która będzie się różnić czasem w zależności od tego, czy pacjent przyjmuje antybiotyk, czy też leczy się innymi preparatami.

U osób dorosłych może dojść do bardzo poważnych powikłań, charakteryzujących szkarlatynę o przebiegu ostrym, zwaną szkarlatyną toksyczną. Jeśli taka szkarlatyna nie jest leczona antybiotykiem, może prowadzić do gorączki reumatycznej, paciorkowcowego zapalenia stawów czy uszkodzenia nerek, a w wersji łagodniejszej – do zapalenia ucha środkowego czy do powikłań w zatokach przynosowych. Sama wysypka nie musi być leczona konkretnym rodzajem maści, jednak po jej wygojeniu jeszcze przez kilka tygodni łuszczy się skóra na dłoniach i stopach chorego.

Leczenie szkarlatyny

Przy szkarlatynie należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim nie istnieje żadna szczepionka, która po podaniu chroniłaby dziecko czy osobę dorosłą przed zachorowaniem na szkarlatynę. Co więcej – jednorazowe zachorowanie na tę chorobę nie uodparnia organizmu, zatem istnieje szansa, że dziecko, które zachorowało na szkarlatynę, ponownie na nią zachoruje, także jako osoba dorosła. Bo kolejnym mitem, związanym ze szkarlatyną, jest przekonanie, że szkarlatyna występuje jedynie u dzieci. Owszem, najczęściej chorują na nią dzieci w wieku przedszkolnym i poniżej 10. roku życia, niemniej jednak może na nią zachorować także osoba dorosła. Najczęściej na szkarlatynę choruje się w sezonie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym.

Najskuteczniejsze leczenie szkarlatyny, bez względu na wiek pacjenta, to antybiotykoterapia, oparta na lekach z grupy penicylin. Dodatkowo lekarz może się zdecydować na podanie pacjentowi leków przeciwbólowych, jednak nie mogą to być leki zawierające w sobie kwas acetylosalicylowy. Popularna aspiryna może prowadzić do groźnego w skutkach wstrząsu, zwanego zespołem Reye’a.

W leczeniu szkarlatyny należy pamiętać także o odpowiedniej diecie, w której znajdą się produkty lekkie, zawierające dużo wody. Wynika to z faktu, że podwyższona temperatura oraz problem z przełykaniem mogą dość szybko prowadzić do odwodnienia organizmu.

Źródło: zdrowy.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *