Przyczyny anoreksji

Anoreksja i bulimia to poważne zaburzenia odżywiania, które mogą doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Chociaż potencjalnie nie zagrażają one życiu chorego, to skutki uboczne w postaci nadmiernej utraty wagi w wyniku niedożywienia, spowodowanego niedostarczaniem odpowiedniej ilości składników odżywczych sprawiają, że anoreksja i bulimia mogą doprowadzić do niebezpiecznych uszczerbków na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Te niepozorne zaburzenia potrafią wyrządzić na przestrzeni czasu poważną krzywdę choremu. Jakie są objawy anoreksji? Co sprawia, że coraz większej liczbie osób, a szczególnie młodych dziewczyn towarzyszy anoreksja bulimiczna?

Czym jest anoreksja? Jakie są jej przyczyny?

Anoreksja nazywana jest także jadłowstrętem psychicznym. Jest to jedno z coraz powszechniejszych zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się nadmierną utratą masy ciała w wyniku głodzenia się. Niestety, pierwsze objawy są stosunkowo trudne do wykrycia, a rodzina zauważa niepokojące zmiany zwykle dopiero wtedy, kiedy to chory waży co najmniej piętnaście procent mniej niż wynosi jego norma, czyli prawidłowa masa ciała. Wszystko dlatego, że anorektycy świetnie się kamuflują ? ukrywając jedzenie czy też nosząc luźne ubrania.

Interesuje Cię więcej informacji na temat przyczyn anoreksji? Zajrzyj tu: http://anoreksjastop.net.pl

Chociaż anorektycy są większość czasu głodni, to jednak odmawiają sobie posiłku w obawie, że od niego przytyją, co ma podłoże psychiczne. Ponadto uważają oni, że są osobami otyłymi, nawet jeśli w rzeczywistości są ekstremalnie wychudzone. Oprócz restrykcji kalorycznej, stosują także forsowane ćwiczenia, na skutek których organizm znajduje się w stanie permanentnego stresu, co go jeszcze bardziej obciąża i osłabia.

Komu grozi anoreksja, czyli kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka?

Okazuje się, że jadłowstręt psychiczny dotyka głównie damską część społeczeństwa, chociaż u mężczyzn również spotyka się ten problem i to coraz częściej. Najbardziej podatni na zaburzenia odżywiania są aktorzy, modele, tancerze oraz sportowcy, gdyż dla tych osób wygląd i masa ciała mają ogromne znaczenie.

Osoby cierpiące na anoreksję zwykle wydają się być osobami dążącymi do perfekcji, czyli chcą osiągnąć jak najlepsze wyniki w szkole, sporcie, pracy oraz wielu innych dziedzinach. Wszystko niestety kosztem zdrowia. Zwykle można u nich zaobserwować objawy typu niepokój, depresja oraz najróżniejsze obsesje. Najczęściej obserwuje się skłonności anorektyczne w okresie dojrzewania, ale tak naprawdę to jadłowstręt psychiczny może ujawnić się w każdym przedziale wiekowym.

Na czym polega leczenie anoreksji?

Leczenie anoreksji nie jest proste, gdyż osoby chore zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i zaprzeczają temu, jakoby miały one mieć jakiekolwiek zaburzenia odżywiania. Jadłowstręt psychiczny wymaga natomiast kompleksowego leczenia, które jest dobierane do każdego pacjenta indywidualnie. Na leczenie składają się psychoterapia, leki oraz konsultacje żywieniowe i terapia grupowa, a w skrajnych przypadkach zachodzi nawet konieczność hospitalizacji.

2 komentarze do Przyczyny anoreksji

  1. Michał pisze:

    Jak córka jest sprytna, to rodzice przez długi czas nie rozpoznają żadnych objawów anoreksji. Tylko w nielicznych przypadkach da się zrobić tak, żeby anoreksja była rozpoznana od razu. W większości pozostałych dowiecie się jak już mocno schudnie i dalej będzie się nakręcać.

  2. stacja pisze:

    Sprytna? Dorosły nie umie zobaczyć, że jego córka choruje? O czym ty człowieku mówisz!!! Jak dziecko ma anoreksję, to na pierwszy rzut oka po kilku godzinach to rozpoznam, a Ty widocznie nie spędzasz z córką w ogóle czasu albo nie zwracasz na nią uwagi, skro nie wiesz czy i kiedy pojawiła się anoreksja u dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *