Czym jest choroba wrzodowa?

Ból w nadbrzuszu, zgaga, uczucie pieczenia mogą być objawami refluksu, jak i choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Nigdy nie należy ich lekceważyć.

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Dziś już wiemy, że podstawową przyczyną powstawania wrzodów przewodu pokarmowego jest bakteria Helicobacter pylori. To wyjątkowa bakteria, która zdolna jest do życia w kwaśnym środowisku żołądka.

Żadna inna bakteria nie ma takich właściwości. Helicobacter pylori to skrętka, która przylega do błony śluzowej żołądka i wytwarza substancję równoważącą kwaśne środowisko kwasów żołądkowych, dzięki temu zapewnia sobie warunki odpowiednie do rozwoju. Badania wykazały, że obecność bakterii zwiększa wydzielanie niekorzystnego kwasu solnego, równocześnie bakteria powoduje nadżerki uszkadzające błonę śluzową żołądka, powodując wrzody.

Helicobacter pylori jest główną, ale nie jedyną przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy, wśród innych występują:

 • czynniki genetyczne ? występowanie choroby w rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania 3 razy,
 • stałe zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych ? to niestety skutek uboczny leczenia innych schorzeń lub nadużywanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy.

Dodatkowymi czynnikami wzmacniającymi chorobę wrzodową są palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, dieta z ostrymi przyprawami, stres, nieregularne posiłki.

Czytaj również: Wrzody Jelita Grubego – Objawy i przyczyny.

Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy

Większość objawów jest wspólna dla obu chorób:

 • bóle w nadbrzuszu,
 • pieczenie,
 • zgaga,
 • uczucie głodu,
 • nudności,
 • wymioty.

Główna różnica polega na momencie pojawiania się bólu. W przypadku wrzodów żołądka występują kilkadziesiąt minut po spożyciu posiłku, natomiast w przypadku wrzodów dwunastnicy ustępują kilkadziesiąt minut po jego spożyciu. Przy wrzodach dwunastnicy mamy do czynienia z tzw. bólem głodowym.

Rozpoznanie choroby wrzodowej

Ponad 80% Polaków jest nosicielami bakterii Helicobacter pylori, co jednak nie oznacza, że zachorują oni na wrzody dwunastnicy lub żołądka.

Wystąpienie objawów powinno jednak skłonić do wykonania odpowiednich badań. Wstępnym może być test, który każdy może wykonać samodzielnie w domu. Test pozwala sprawdzić obecność bakterii.

Najbardziej miarodajnym badaniem w kierunku choroby wrzodowej jest gastroskopia. Za pomocą specjalnej kamery lekarz może obejrzeć stan błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz pobrać wycinek do badań histopatologicznych. W razie konieczności, gastrolog zleca dalszą diagnostykę.

Leczenie choroby wrzodowej

Choroba wrzodowa owiana jest wieloma mitami (gastroskopia, operacja), które sprawiają, że chorzy późno zgłaszają się do leczenia. Tymczasem wystarczy przez dwa tygodnie stosować antybiotyki przepisane przez lekarza wraz z inhibitorami pompy protonowej.

Nieleczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy grozi poważnymi powikłaniami, które mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Najpoważniejszą komplikacją choroby wrzodowej jest rak żołądka, który wymaga jego wycięcia oraz zmiany diety.

2 komentarze do Czym jest choroba wrzodowa?

 1. Ona pisze:

  Z dwojga złego to już lepiej mieć wrzody dwunastnicy a nie żołądka. Bo po wyleczeniu ich można znacznie szybciej wrócić do normalnego życia i nie ma się żadnych kłopotów – oczywiście jak się nie będzie przesadzać i nie skończy się tym, że będzie się wymiotować po alkoholu czy np. ostrych przyprawach.

 2. Leo pisze:

  Nie skutki, a przyczyny wrzodów powinny być leczone: http://gastryczne.pl/choroba-wrzodowa/przyczyny-powstawania-wrzodow/

  Tylko, że jakoś nasi wielcy lekarze nie potrafią sobie poradzić z Helicobacter pylori. Jedna mała bakteria, a jak się już dostanie do organizmu, to nikt kompletnie nie wie co zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *