Choroby skóry u dzieci

Zmiany pojawiające się na skórze dzieci i niemowląt na ogół bardzo niepokoją rodziców. Wysypka, pręga czy niewielki guzek – takie objawy nie muszą jednak świadczyć o groźnym schorzeniu. Większość dziecięcych chorób skóry jest zupełnie niegroźna, a na dodatek można je zwalczać środkami farmakologicznymi.

Na choroby skóry bardzo często cierpią niemowlęta, ale od razu trzeba dodać, że w ich przypadku są to zazwyczaj przejściowe zmiany. Jednym z niepokojących objawów może być tak zwana skóra marmurkowata, która objawia się przebarwieniami naskórka w postaci specyficznych okręgów. Taka zmiana na ogół jest związana z niedostatecznym rozwinięciem naczyń krwionośnych u dziecka. Bywa jednak, że skóra marmurkowata towarzyszy także poważniejszym schorzeniom – może być na przykład objawem niedoczynności tarczycy.

U niemowląt bardzo często diagnozuje się także tak zwany trądzik noworodkowy. Jest to choroba skóry, która na ogół dotyczy twarzy dziecka i objawia się specyficznymi grudkami, rzadziej torbielami czy zaskórnikami. Trądzik noworodkowy jest zupełnie niegroźny – może pojawić się tuż po urodzeniu się dziecka lub w pierwszych miesiącach jego życia. To niegroźne schorzenie zazwyczaj utrzymuje się przez około dwa-trzy miesiące, po czym zupełnie przechodzi.

Również starsze dzieci są narażone na różnego rodzaju schorzenia skóry. U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym często rozpoznaje się chociażby popularną grzybicę, która jest wywoływana grzybami żyjącymi na martwym naskórku, paznokciach oraz włosach. Grzybica objawia się przede wszystkim świądem oraz zaczerwienieniem skóry, niekiedy dochodzi też do pojawienia się charakterystycznych pęcherzyków. Grzybica jest chorobą przekazywaną bezpośrednio poprzez kontakt z zakażoną tkanką. Tą chorobą skóry można się również zarazić poprzez używanie przedmiotów należących do osoby, u której zdiagnozowano grzybicę (ręczniki, sprzęt sportowy).

Dość popularnym schorzeniem wieku dziecięcego jest także atopowe zapalenie skóry. To choroba, która na ogół pojawia się przed ukończeniem pierwszego roku życia, ale oczywiście nie tylko. Atopowe zapalenie skóry u dzieci może być wywoływane między innymi genetycznie, na skutek nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Na powstawanie atopowego zapalenia skóry mogą mieć jednak wpływ także inne czynniki, takie jak: alergeny pokarmowe, klimat czy zanieczyszczenie środowiska. W przypadku dzieci bardzo często stwierdza się atopowe zapalenie skóry właśnie na skutek alergenów pokarmowych. Do produktów, które najczęściej uczulają zalicza się mleko, czekoladę, owoce cytrusowe oraz jaja kurze. Atopowe zapalenie skóry objawia się najczęściej zaczerwienieniem, swędzeniem oraz suchością naskórka. Zmiany skórne na ogół dotyczą określonych części ciała, takich jak: twarz, szyja oraz zgięcia kolanowe i łokciowe. Atopowe zapalenie skóry może zostać zdiagnozowane ponadto u tych dzieci, które cierpią na astmę oskrzelową, przewlekły lub sezonowy katar sienny bądź na alergiczne zapalenie spojówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *