Borelioza – jak ją rozpoznać i jak leczyć

Pojawienie się czerwonych plam na skórze oraz symptomy, które przypominają przeziębienie to objawy wskazujące na rozwój boreliozy. Choroba jest znana od niedawna i nadal brakuje pełnej wiedzy na jej temat.

Objawy boreliozy

Przyczyną zarażenia boreliozą jest ukąszenie przez kleszcza – to te owady przenoszą niebezpieczne bakterie. Rumień wędrujący jest symptomem powszechnie kojarzonym z tą chorobą. Są to czerwone place, które mogą występować w różnych miejscach na ciele. Jednocześnie rumień pojawia się jedynie u części pacjentów, co sprawia, że rozpoznanie boreliozy może być stosunkowo trudne.

Pozostałe objawy są często dosyć mylące i wiele zarażonych osób nie jest prawidłowo diagnozowanych. Borelioza powoduje miedzy innymi objawy, które przypominają zwykłą grypę. Może pojawić się ból gardła, dreszcze i gorączka. Niestety na tym się nie kończy, ponieważ choroba może zaatakować różne organy, w tym układ neurologiczny i krwionośny. Choroba rozwija się w ciągu kilku tygodni od ukąszenia, jednak po jakimś czasie przechodzi w formę przewlekłą, która jest trudna do wyleczenia.

Leczenie boreliozy

Właściwe leczenie boreliozy nadal rodzi spory wśród specjalistów. Wynika to głównie z faktu, że ta choroba została rozpoznana stosunkowo niedawno i wiedza na jej temat nie jest pełnia. Nie ma wątpliwości, że prawidłowa terapia powinna obejmować zastosowanie odpowiednich antybiotyków, które pozwolą na zwalczenie bakterii. Kontrowersje budzi czas trwania tego typu terapii. Leki mogą zostać przepisane na okres kilku tygodni lub kilku miesięcy. Będzie to zależało między innymi od tego, jak długo rozwija się choroba.

Jak rozpoznać boreliozę

Problematyczna jest nadal również właściwa diagnoza boreliozy. Wynika to między innymi z faktu, że u wielu chorych nie pojawiają się w ogóle żadne objawy na skórze, a pozostałe symptomy mogą być dosyć mylące. Osoby, które zauważyły u siebie wymienione objawy, powinny również poinformować lekarza o tym, że zostały ukąszone przez kleszcza, co ułatwi postawienie prawidłowej diagnozy. Niestety nie opracowano testów, które mogłyby umożliwić szybkie i łatwe rozpoznanie. Zakażenie rozwija się stosunkowo wolno, a gdy organizm zaczyna w końcu produkować przeciwciała, choroba jest w dosyć zaawansowanym stadium i staje się trudniejsza do wyleczenia. Jednocześnie bakterie odpowiedzialne za rozwój boreliozy mogą przenosić się do różnych narządów, np. układu nerwowego. W takiej sytuacji nie można ich znaleźć we krwi.

Jak usunąć kleszcza

Ukąszenie przez kleszcza zdarza się dosyć często. Warto więc pamiętać, żeby stosować różne środki ochronne przed tymi owadami. Jednocześnie należy także wiedzieć jak wyjąć kleszcza, kiedy już wkręci się w skórę. W tym celu najlepiej zastosować specjalne narzędzia, przeznaczone do tego celu, np. odpowiednią pęsetę, którą bez problemu kupimy w aptece. Prawidłowe usunięcie kleszcza ze skóry przy pomocy palców jest trudne i może skończyć się pozostawieniem części owada w ciele. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowego usuwania kleszczy można także skorzystać z pomocy lekarza.

Po ukąszeniu należy zwrócić uwagę na swój stan zdrowia oraz samopoczucie. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które często ulegają ukąszeniom, np. mieszkają w pobliżu lasu. W aptekach dostępnych jest wiele skutecznych środków odstraszających kleszcze. Można także sięgnąć po różne domowe sposoby. Warto pamiętać, że te owady są najbardziej aktywne późnym popołudniem oraz rano, dlatego lepiej wybrać inną porę spaceru po lesie. Na przechadzkę najlepiej założyć ubranie, które zakryje jak największą powierzchnię ciała, co również zmniejszy ryzyko ukąszenia.

 

 

 

 

 

2 komentarze do Borelioza – jak ją rozpoznać i jak leczyć

  1. Michał pisze:

    Rumień wędrujący bardzo łatwo rozpoznać, bo najczęściej ma w środku znacznie jaśniejsze miejsce. Takie oczko od razu rzuca się w oczy, pod warunkiem, że nie jest w miejscu, którego nie widać. Fakt jest jednak taki, że już wtedy można zdiagnozować boreliozę, ale przynajmniej od razu można rozpocząć jej leczenie.

  2. aldona pisze:

    grunt to dobra diagnoza, a w Polsce nie można liczyć, że za pierwszym razem trafi się na lekarza, który zdiagnozuje wszystkie bakterie, które wywołują dane objawy. Leczenie boreliozy to już następny etap, równie ważny, bo trzeba dobrać dobrą metodę. Sama leczyłam sie pod okiem lekarzy w Biocare, metodą dr. Rife’a.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *