Atopowe zapalenie skóry i czynniki zwiększające objawy chorobowe.

Atopowe zapalenie skóry. Ta wyjątkowo trudna w leczeniu choroba, to problem dotykający bardzo wiele osób. Statystyki mówią o nawet 20 % populacji. Z reguły choroba diagnozowana jest już u dzieci, nie jest to jednak regułą.

W przypadku atopowego zapalenia skóry, warto mówić o leczeniu a nie o wyleczeniu, gdyż jest to choroba, która pozostaje w organizmie przez cały czas (więcej: http://azs.net.pl/porady/czynniki-w-azs.html). Może pozostawać w stanie utajonym, nigdy jednak nie można mówić o pełnym wyleczeniu, nasilone objawy zaś mogą wrócić w bardzo niespodziewanym momencie. Jeśli więc cierpimy na to schorzenie, musimy pamiętać o tym, że od nas zależy, jak bardzo nasilone objawy w naszym przypadku wystąpią. Jeśli poznamy przyczyny mogące spotęgować przykre obawy, o wiele łatwiej będzie nam ich unikać.

Chrońmy skórę przed wysuszeniem

Atopowe zapalenie skóry, to choroba, przy której zmienione chorobowo miejsca, są suche, nie warto więc ich dodatkowo przesuszać, choćby przy kąpielach słonecznych, czy narażając je na mróz. Wysuszać skórę może również chlorowana woda, warto więc unikać kąpieli w publicznych basenach, w domu zaś, zamiast wanny i kąpieli, wybierać szybki prysznic. Oczywiście nie bez znaczenia jest stosowanie środków, które nawilżą skórę, nie mogą jednak to być wszystkie dostępne środki ? należy wybierać tylko odpowiednie dla tego schorzenia.

Nie denerwujmy się.

Stres a choroby skóry? W przypadku atopowego zapalenia skóry jest tu bardzo wyraźna zależność. Stres potęguje objawy chorobowe praktycznie zawsze, z tego powodu należy dbać o unikanie stresu, ale również o inne podejście do życia. Nie bez powodu niektórym chorym zaleca się psychoterapię.

Stawiajmy na jakość ubrań i kosmetyków.

Ważną kwestią przy atopowym zapaleniu skóry - jest jej odpowiednie nawilżanie.Codzienna pielęgnacja w przypadku atopowego zapalenia skóry jest dość trudna. Nie warto używać kosmetyków, które można kupić w drogeriach, zastępując je kosmetykami, które są przeznaczone do pielęgnacji chorej skóry. Kosmetyki te, wręcz nie powinny zawierać mydła i żadnych związków, które potęgowałyby alergie. Podobny cel musimy sobie postawić w przypadku ubrań. Wszelkie ubrania złej jakości należy po prostu wyrzucić, stawiać na ubrania dobre, z materiałów odpowiedniej jakości, dopasowane do naszej sylwetki.

To tylko przykłady działań.

To tylko przykłady działań, na które należy się przygotować, jeśli cierpimy na tę chorobę i wybrane zalecenia, których należy przestrzegać. Choroby nie da się wyleczyć, jednak aby z nią żyć, trzeba robić naprawdę wiele by jej objawy były jak najmniejsze. Zbyt duże, mogą być przykrym doświadczeniem codziennego życia, wręcz utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli będziemy temat choroby traktować poważnie i przestrzegać zasad, które niestety są konieczne, chorobę da się zatrzymać. Nie zawsze to będzie łatwe, ale jest do zrobienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *