Wzdęcia ? jak je pokonać?

Coraz więcej ludzi zmaga się z nieprzyjemnymi zaburzeniami trawienia. Szczególnie uciążliwe wydają się być wzdęcia, na które cierpi około trzydziestu procent całej populacji. Ta dość powszechna dolegliwość może występować na skutek różnych czynników. Najczęściej jednak wzdęcia wiążą się z nadmierną ilością gazów w jelitach. Do występowania wzdęć może przyczyniać się niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia, ale ten objaw chorobowy często towarzyszy różnym schorzeniom, takim jak chociażby zespół jelita nadwrażliwego, choroby tarczycy czy przewlekłe stany zapalne jelit.

Leczenie wzdęć

W wielu przypadkach wzdęcia nie wymagają specjalistycznego leczenia. Jednak gdy ten objaw chorobowy się nasila i występuje coraz częściej, wówczas lekarz może zadecydować o leczeniu środkami farmakologicznymi. Do lekarza należy udać się, gdy wzdęciom towarzyszą inne objawy (biegunka, silne bóle brzucha czy gorączka).

Domowe sposoby na wzdęcia

W walce ze wzdęciami bardzo ważna jest lekkostrawna dieta. Co więcej, konieczne jest także wyeliminowanie składników, które mogą przyczyniać się do występowania nadmiernej ilości gazów w jelitach. Wzdęcia często pojawiają się po spożyciu tłuszczów oraz dwucukrów (słodycze, słodkie napoje).

Skutecznym sposobem radzenia sobie ze wzdęciami jest stosowanie ziół. Osobom borykającym się z tą kłopotliwą dolegliwością zaleca się picie herbaty z rumianku lub szałwii. Ponadto do przyprawiania potraw można używać kminku, bazylii oraz majeranku – zioła te świetnie łagodzą wzdęcia.

Więcej o wzdęciach przeczytasz na stronach:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *