Schizofrenia rezydualna

Schizofrenia to choroba ciężka do zdiagnozowania ponieważ nie ma skutecznych sposobów biologicznych a rozpoznać ją można jedynie poprzez wywiad i obserwacje zachowania podejrzanego o zachorowanie.

Najczęściej schizofrenie występują w młodych latach na przełomie dorastania i wczesnej dorosłości. Określenie przyczyn zachorowania na schizofrenie jest jeszcze trudniejsze niż jej zdiagnozowanie, dotychczasowe badania nie wykazały konkretnych przyczyn jednakże zaobserwowano pewne zależności i tak kiedy rodzice chorują na schizofrenie to prawdopodobieństwo zachorowania jest większe ponadto ryzyko zwiększa stresujące środowisko i spożycie narkotyków. W klasyfikacji DSM-IV mamy pięć rodzajów schizofrenii: rezydualną, paranoidalną, zdezorganizowaną, katatoniczną i niezróżnicowaną.

Zajmiemy się tutaj schizofrenią rezydualną. Ten rodzaj zaburzeń zaliczamy do chorób przewlekłych, choroba ta objawia się głównie zanikiem czynności psychicznych oznacza to że osoba chorująca na ten rodzaj schizofrenii ma słabsze afekty, ponadto chorzy na ten rodzaj mają problemy z kontaktami społecznymi, brakiem motywacji i wysławianiem się. Schizofrenia rezydualna jest diagnozowana przede wszystkim u osób które już wcześniej chorowały na inne rodzaje schizofrenii a teraz nie wykazują objawów takich jak urojenia czy halucynacje jednakże nie są jeszcze zdrowe ponieważ ich życie emocjonalne jest o wiele bardziej ubogie niż u zupełnie zdrowych ludzi, dlatego też rezydualna jest inaczej nazywana szczątkową ponieważ są to jakby pozostałości po ostrzejszych objawach. Ponadto warto dodać tutaj że objawy w tym przypadku są zazwyczaj negatywne i długotrwałe a czasami wprost nieodwracalne dlatego też jest to choroba przewlekła jak już wyżej zostało podkreślone.

Objawy schizofrenii rezydualnej

Do innych objawów schizofrenii rezydualnej zaliczymy:

  • spowolnienie psychoruchowe,
  • spłycenie emocjonalne,
  • upośledzenie komunikacji niewerbalnej gdzie występują problemy z mimiką czy kontaktem wzrokowym,
  • izolowanie się od środowiska,
  • niedbałość o higienę
  • spadek ogólnej wydolności.

Ogólnie objawy schizofrenii rezydualnej nie są zbyt znaczące to w dużym stopniu potrafią przeszkodzić choremu w budowaniu zdrowych relacji z współpracownikami i ogólnej adaptacji w społeczeństwie. Ponadto są to już objawy długotrwałe i zazwyczaj bardzo ciężkie do wyleczenia. Osoby chore na ten rodzaj choroby są postrzegani jako znacznie odróżniające się od społeczeństwa a ich zachowania są dziwaczne , charakteryzują się ekscentrycznością zachowania i wypowiedzi. Leczenie przeważnie długotrwałe farmakologiczne.

1 komentarz Schizofrenia rezydualna

  1. Danael napisał(a):

    Miałem styczność ze schizofrenią raz w życiu, gdy policja zabierała do szpitala mojego współlokatora bo zaczął wykrzykiwać że nas zabije. Nawet szukał noża. Na szczęście obezwładniliśmy go jakoś sobie poradziliśmy z nim zanim go nie zabrali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *