Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy to bardzo przykra dolegliwość, z którą można walczyć na szereg różnych sposobów. Oprócz pomocy ze strony lekarza, można także skorzystać domowych metod radzenia sobie z hemoroidami. Lekarze aplikują zwykle czopki i maść na hemoroidy. Istnieją jednak alternatywne metody leczenia hemoroidów, które, co prawda zwykle nie są w stanie zlikwidować tego problemu, ale można z ich wykorzystaniem zminimalizować dolegliwości, które utrudniają codzienne życie i wspomóc leczenie stosowane przez lekarza.

Nasiadówki na hemoroidy

Hemoroidy zewnętrzne można w skuteczny sposób zlikwidować przez nasiadówki. Takie nasiadówki były stosowane już przez naszych przodków i wielokrotnie charakteryzowały się bardzo wysoką skutecznością w leczeniu bolesnych dolegliwości, związanych z hemoroidami. Wystarczy, że do znajdującej się w wannie lub w misce letniej wody, zbliżonej pod względem temperatury do temperatury ludzkiego ciała (około 40 stopni Celsjusza), wleje się niewielką ilość wywaru z rumianku lub wywaru z kory dębu. Aby nasiadówka była skuteczna, powinna ona trwać od 10 do 15 minut. W tym czasie należy utrzymywać pozycję przysiadu z podkurczonymi nogami.

Kąpiele na hemoroidy

Ulgę w przypadku hemoroidów przynoszą zwykle gorące kąpiele. Należy jednak pamiętać, by takie kąpiele były w odpowiedni sposób przygotowane. Aby tak było, do wody należy dodawać różnego rodzaju olejki o działaniu uspokajającym i przeciwzapalnym. Doskonale w tej kwestii sprawdzają się olejek lawendowy, olejek rozmarynowy oraz olejek cytrynowy.

Przemywanie okolic odbytu

W walce z hemoroidami (zwanymi także żylakami odbytu) może pomóc również przemywanie okolic odbytu z wykorzystaniem wacików lub delikatnych dla skóry chusteczek higienicznych, nasączonych rumiankiem, nagietkiem lub aloesem. Takie przemywanie może być praktykowane wieczorami, ale warto jest także jest stosować każdorazowo po wypróżnieniu się. W ten sposób można zlikwidować takie dolegliwości, jak świąd i pieczenie związane z hemoroidami.

Przeciwdziałanie hemoroidom

Leczenie hemoroidów jest często długotrwałe i wymaga w związku z tym sporej cierpliwości. Dlatego zamiast rozpoczynać leczenie, warto jest takim hemoroidom po prostu przeciwdziałać.

Jeśli chodzi o sposoby na uniknięcie hemoroidów, warto jest przede wszystkim zwrócić uwagę na stosowaną na co dzień dietę. Hemoroidów można uniknąć jedząc jak najwięcej owoców i warzyw, szczególnie tych bogatych w błonnik.

Oprócz tego zalecane jest spożywanie w trakcie dnia dużej ilości płynów (najlepiej 2 litrów dziennie) i regularna aktywność fizyczna w postaci spacerów, biegania lub wykonywania delikatnych ćwiczeń fizycznych. Jednocześnie należy unikać podrażniania jelit przez jedzenie posiłków wzdymających (bogatych w rośliny strączkowe), ale także warto jest unikać czekolady, kawy i mocnej herbaty, alkoholu oraz ostrych przypraw. Ich stosowanie może spowodować dolegliwości trawienne, które w stosunkowo łatwy sposób prowadzą do hemoroidów, jeśli występują regularne problemy z wypróżnianiem się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *