Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy to bardzo przykra dolegliwość, z którą można walczyć na szereg różnych sposobów. Oprócz pomocy ze strony lekarza, można także skorzystać domowych metod radzenia sobie z hemoroidami. Lekarze aplikują zwykle czopki i maść na hemoroidy. Istnieją jednak alternatywne metody leczenia hemoroidów, które, co prawda zwykle nie są w stanie zlikwidować tego problemu, ale można z ich wykorzystaniem zminimalizować dolegliwości, które utrudniają codzienne życie i wspomóc leczenie stosowane przez lekarza.

Nasiadówki na hemoroidy

Hemoroidy zewnętrzne można w skuteczny sposób zlikwidować przez nasiadówki. Takie nasiadówki były stosowane już przez naszych przodków i wielokrotnie charakteryzowały się bardzo wysoką skutecznością w leczeniu bolesnych dolegliwości, związanych z hemoroidami. Wystarczy, że do znajdującej się w wannie lub w misce letniej wody, zbliżonej pod względem temperatury do temperatury ludzkiego ciała (około 40 stopni Celsjusza), wleje się niewielką ilość wywaru z rumianku lub wywaru z kory dębu. Aby nasiadówka była skuteczna, powinna ona trwać od 10 do 15 minut. W tym czasie należy utrzymywać pozycję przysiadu z podkurczonymi nogami.

Kąpiele na hemoroidy

Ulgę w przypadku hemoroidów przynoszą zwykle gorące kąpiele. Należy jednak pamiętać, by takie kąpiele były w odpowiedni sposób przygotowane. Aby tak było, do wody należy dodawać różnego rodzaju olejki o działaniu uspokajającym i przeciwzapalnym. Doskonale w tej kwestii sprawdzają się olejek lawendowy, olejek rozmarynowy oraz olejek cytrynowy.

Przemywanie okolic odbytu

W walce z hemoroidami (zwanymi także żylakami odbytu) może pomóc również przemywanie okolic odbytu z wykorzystaniem wacików lub delikatnych dla skóry chusteczek higienicznych, nasączonych rumiankiem, nagietkiem lub aloesem. Takie przemywanie może być praktykowane wieczorami, ale warto jest także jest stosować każdorazowo po wypróżnieniu się. W ten sposób można zlikwidować takie dolegliwości, jak świąd i pieczenie związane z hemoroidami.

Przeciwdziałanie hemoroidom

Leczenie hemoroidów jest często długotrwałe i wymaga w związku z tym sporej cierpliwości. Dlatego zamiast rozpoczynać leczenie, warto jest takim hemoroidom po prostu przeciwdziałać.

Jeśli chodzi o sposoby na uniknięcie hemoroidów, warto jest przede wszystkim zwrócić uwagę na stosowaną na co dzień dietę. Hemoroidów można uniknąć jedząc jak najwięcej owoców i warzyw, szczególnie tych bogatych w błonnik.

Oprócz tego zalecane jest spożywanie w trakcie dnia dużej ilości płynów (najlepiej 2 litrów dziennie) i regularna aktywność fizyczna w postaci spacerów, biegania lub wykonywania delikatnych ćwiczeń fizycznych. Jednocześnie należy unikać podrażniania jelit przez jedzenie posiłków wzdymających (bogatych w rośliny strączkowe), ale także warto jest unikać czekolady, kawy i mocnej herbaty, alkoholu oraz ostrych przypraw. Ich stosowanie może spowodować dolegliwości trawienne, które w stosunkowo łatwy sposób prowadzą do hemoroidów, jeśli występują regularne problemy z wypróżnianiem się.

2 komentarze do Domowe sposoby na hemoroidy

  1. Velo napisał(a):

    Hemoroidy nie są jakimś dramatem, jak się w porę zacznie reagować. Przede wszystkim trzeba jak najwięcej pić, to są najlepsze domowe sposoby na hemoroidy. Oczywiście od tego się nie wyleczą w dwa dni, bo woda magiczna nie jest, ale na pewno nie będą bardziej dokuczać i powoli zaczną zanikać jak jeszcze jakąś maść na hemoroidy się zastosuje, nawet bez recepty z apteki.

  2. Jaśka napisał(a):

    Picie jak picie, ale nie ma się czego wstydzić i zacząć od pójścia do apteki. W każdej aptece jest maść na hemoroidy, którą można dostać bez recepty. I nie ma się czego wstydzić, bo oprócz przeziębienia hemoroidy są często na drugim miejscu pod względem liczby sprzedanych tubek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *