Czym są złogi jelitowe / kałowe?

Jelito grube stanowi bardzo mocno ukrwiony i unerwiony organ. Z powodu gęstości tkanek nerwowych oraz złożoności ich funkcji w układzie nerwowym okrężnicy powoduje, że nierzadko określa się je mianem drugiego mózgu. Stanowi ono ostatni etap w układzie pokarmowym. Jest pofałdowane, a jego długość to około 1,5 m. Oprócz jelit mamy także do czynienia m.in z cholesterolem – problem opisany tutaj, czyli Jak przeciwstawić się cholesterolowi?

W momencie nieprawidłowego funkcjonowania jelita może dojść do powstania pewnych anomalii, jakimi są złogi jelitowe. Kiedy z różnych powodów zostanie zakłócone wchłanianie i wydalanie przez jelito, może to powodować złe formowanie masy kałowej wewnątrz organizmu. Pokarm trawiony przez organizm trafia do okrężnicy, tam natomiast spędza 12 do 24 godzin. Cały czas następuje jego przesuwanie, po czym zostaje wydalony na zewnątrz. Jeżeli do tego nie dojdzie, należy uznać taką sytuację za zaparcie. Wskutek współczesnej diety, pokarmów wysoko przetworzonych, ubogich w składniki mineralne i błonnik perystaltyka jelit najczęściej zawodzi, przez co liczne złogi jelitowe odkładają się na ich ściankach niekiedy doprowadzając do licznych komplikacji i pojawiania się innych chorób np. cholesterol – na tej stronie sprawdzicie co i jak.

Z czasem ścianki okrężnicy są coraz mocniej obklejone resztkami pokarmów. Jelito może jednorazowo procesować do 2,5 kg treści. Wszelkiego rodzaju złogi kałowe mogą jednak ważyć zdecydowanie więcej, a to bardzo negatywnie wpływa na cały organizm. Ruchy perystaltyczne osłabiają się, a stanowiąca część okrężnicy poprzecznica zaczyna opadać, uciskając tym samym inne narządy wewnętrzne. Im większa jest ta masa, tym większe kamienie kałowe powstają, powodując wiele dolegliwości, jak ból brzucha, mdłości, wymioty, a także krwawienie z odbytu i zaparcia.

Nieprawidłowa motoryka jelita wpływa na jego deformację, za co są odpowiedzialne właśnie twarde fragmenty ubitego kału, które dostają się we wszystkie zakamarki pofałdowanej ściany jelita. Są to wspomniane już złogi kałowe.

Ich twardość oraz wielkość może mieć różny stopień. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ zjawisko to może stanowić spore niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *