Czy botoks na nadpotliwość będzie skutecznym środkiem?

Jak zatrzymać nadpotliwość?

Nadpotliwość to schorzenie o skutkach nie tylko zdrowotnych, ale również społecznych i psychologicznych, ponieważ odbiera pewność siebie, utrudnia kontakty z innymi oraz codziennie funkcjonowanie.  Nadpotliwość może przyjąć dwie formy, miejscową i uogólnioną. W pierwszym przypadku dotyka ona tylko niektórych części ciała np. dłoni, twarzy czy stóp. W drugiej sytuacji schorzenie obejmuje całe ciało. Hiperhydroza (nadpotliwość) może mieć podłoże genetyczne lub też może być wywołana przez czynniki takie jak pikantne, gorące potrawy, stres, silne emocje, spożywanie alkoholu lub palenie papierosów.

Jak zatrzymać nadpotliwość?

Botoks na nadpotliwośćW aptekach znajduje się sporo środków przygotowanych do zwalczania tej dolegliwości. Niestety trzeba ich używać regularnie, aby zatrzymać nadpotliwość. Po odstawieniu produktów leczniczych schorzenie wraca. Najbardziej skuteczną i gwarantującą długotrwałe efekty metodą jest botoks na nadpotliwość.

Wiele gabinetów kosmetycznych oraz gabinetów medycyny estetycznej oferuje ten zabieg. Decydując się na którąś placówkę, należy sprawdzić, czy osoba lecząca nadpotliwość ma odpowiednie kwalifikacje.

Przeczytaj artykuł na temat nadmierniej potliwośći: https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/nadpotliwosc/

Jednym z częstszych form hiperhydrozy jest nadpotliwość dłoni. Utrudnia ona kontakty z innymi – prywatne czy biznesowe. Warto wówczas rozważyć wdrożenie leczenia botoksem, ponieważ jest to zbieg szybki, mało inwazyjny i oferuje efekt na dłuższy czas.

Przed zabiegiem należy odbyć konsultację z lekarzem ? dermatologiem, który oceni, czy występują przeciwwskazania do zastosowania botoksu na nadpotliwość. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta, a pacjent może uzyskać szczegółowe informacje na temat przebiegu procedury oraz przedstawić swoje oczekiwania.
Każdy zabieg, również botoks na nadpotliwość ma pewne przeciwskazania. Są to:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • pewne schorzenia neurologiczne (np. miastenia, zespół Lamberta-Estona, stwardnienie zanikowe boczne),
  • nadwrażliwość na toksynę botulinową,
  • infekcje skóry w miejscu, gdzie ma nastąpić podanie preparatu,
  • zażywanie niektórych leków.

Po konsultacji z dermatologiem, stosuje się test jodowo-skrobiowy, który pozwala określić, gdzie należy dokonać wkłucia. Test polega na posmarowaniu dłoni jodyną, a następnie posypaniu skrobią. Miejsca podlegające wzmożonemu poceniu, w reakcji na skrobię, zabarwiają się na czarno. Wstrzykiwanie botoksu w dłonie odbywa się w znieczuleniu kremem. W wyniku nakłuć gruczoły potowe zostają zablokowane przez podany preparat. Czas zabiegu wynosi od kilku do kilkunastu minut, a efekty widać zazwyczaj już po kilku dniach. W wyniku nakłuć igłą na skórze mogą pojawić się obrzęki i siniaki. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego. Ponadto, trzeba zrezygnować z sauny i ekspozycji na słońce. Czas utrzymywania się efektu zabiegu jest indywidualny, zależy od każdego pacjenta, ale wynosi od około 6 do 12 miesięcy. Kiedy efekty znikną, można ponownie zastosować botoks na nadpotliwość. Jedną z często występujących form hiperhydrozy jest nadpotliwość głowy i twarzy. Również w tej sytuacji można zastosować zabieg botoksu, który wykazuje wysoką skuteczność i dłuższy efekt niż w sytuacji zażywania leków oraz nakładania kosmetyków. W przypadku zabiegu, jakim jest botoks na czoło, istnieją te same przeciwwskazania, co w sytuacji zastosowania botoksu na dłonie.

Dowiedz się więcej o nadpotliwości – http://drkonczalska.pl/arts/botoks-na-nadpotliwosc-czy-warto-stosowac-te-forme-leczenia/

Nadpotliwość – konsultacje z dermatologiem

Nadpotliwość czoła również powinna być skonsultowana z dermatologiem. Jeśli nie będzie przeciwwskazań do wykonania zabiegu, wówczas wykonuje się test jodowo-skrobiowy, następnie podaje się znieczulenie i dokonuje nakłuć w odpowiednie miejsca.

Czas zabiegu jest krótki, a efekty widać zazwyczaj po kilku dniach. Utrzymują się one od około 6 do 12 miesięcy.

Zalecenia pozabiegowe są takie same jak w przypadku wstrzykiwania botoksu w dłonie. Ponadto, należy ostrożnie podejmować zabiegi pielęgnacyjne w okolicy głowy, ponieważ mogą doprowadzić do szybszego usunięcia botoksu z organizmu. Lepiej jest tak zaplanować pielęgnację, aby podanie botoksu nastąpiło po jej wdrożeniu. Jeśli nadpotliwość wynika z problemów emocjonalnych, warto również rozważyć zażywanie ziołowych leków uspokających. Ponadto, pozytywny efekt leczenia nadpotliwości można wzmocnić, pijąc szałwię lekarską. Roślina ta powoduje zmniejszenie ilości wydzielanie potu. Spożywanie jej należy jednak uzgodnić z lekarzem, aby mieć pewność, że nie wchodzi w interakcje z lekami. Botoks na nadpotliwość nie gwarantuje efektów na całe życie, ponieważ w miejscu zablokowanych gruczołów potowych pojawiają się nowe połączenia nerwowe, mogące powodować nawrót hiperhydrozy miejscowej, ale zabieg można powtórzyć i przedłużyć jego efekty.

Botoks na nadpotliwość jest jedną z częściej stosowanych metod leczniczych. Jest uznawany przez środowisko medyczne za bezpieczny, a możliwe powikłania są przemijające, nie niosą zagrożenia dla zdrowia i dotyczą głównie siniaków, zaczerwień oraz reakcji alergicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *