Borelioza – profilaktyka i leczenie

Borelioza, zwana także chorobą z Lyme, przenoszona jest zazwyczaj przez kleszcze. Te pajęczaki zazwyczaj żerują na zwierzętach, jednak mogą atakować także ludzi, dlatego warto podejmować działania profilaktyczne, by móc uchronić się przed chorobą. Chociaż brak jest badań, które jednoznacznie potwierdzają zły wpływ choroby na płód, najlepiej nie dopuszczać do sytuacji, w której boreliozą zarazi się kobieta w ciąży.

Borelioza w ciąży – czy to powód do niepokoju?

Zdania na ten temat są podzielone. Wielu lekarzy uznaje, że prawidłowo zdiagnozowana i leczona borelioza nie ma wpływu na płód. Prawda jest jednak taka, że nie zawsze od razu udaje się ustalić, czy dane objawy rzeczywiście są spowodowane zakażeniem krętkami tej choroby. W początkowej fazie, kiedy najlepiej jest rozpocząć leczenie boreliozy, przypomina ona grypę lub przeziębienie. Takie objawy, jak bóle głowy czy stawów oraz gorączka, są mało charakterystyczne i nie wskazują bezpośrednio na boreliozę. Część osób może w ogóle nie zauważyć ukąszenia, a kleszcz po pewnym czasie odpada sam, co utrudnia wykrycie źródła choroby. W takim przypadku powikłania boreliozy są zwykle czymś nieuniknionym.

By zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu płodu przez to schorzenie, najlepiej jest najpierw podjąć działania profilaktyczne. Przede wszystkim unikać spacerów do lasu, a także stosować odpowiednią odzież. Nie musi to być specjalne ubranie ochronne. Wystarczy zaopatrzyć się w czapkę, kurtkę i spodnie z wywiniętymi nogawkami. Ubranie powinno być nałożone w taki sposób, by kleszcz po wylądowaniu spadł na dół bez żadnych przeszkód. Nie można również zapominać o preparatach ochronnych, które mają na celu odstraszać kleszcze.

Usuwanie kleszcza

Jeśli zdarzy się, że kleszcz jednak przyczepi się do skóry, należy prawidłowo go usunąć. Trzeba to zrobić przed upływem dwudziestu czterech godzin – wtedy szansa na zarażenie się chorobą znacznie maleje. Najczęściej stosowanym sposobem samodzielnego usuwania kleszcza jest złapanie go jak najbliżej skóry i wykręcenie go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Istnieją także inne sposoby – najważniejsze jest, by kleszcz został usunięty w całości. Można zastosować w tym celu specjalne „narzędzia”: pompki, pętelki lub haczyki, które można nabyć w aptece. Jeśli samodzielne usunięcie kleszcza okaże się niemożliwe, najlepiej udać się do lekarza.

Czytaj również: http://zawalserca.net/borelioza-jak-jej-uniknac/

Jak wykryć boreliozę

Badania na boreliozę powinny objąć nie tylko osobę, która mogła zarazić się chorobą. Obecnie o wiele skuteczniejszym sposobem jest zbadanie złapanego kleszcza. Jest to metoda o wiele szybsza, ponieważ ukąszoną osobę można zbadać dopiero po upływie sześciu tygodni, a i to niekoniecznie daje wiarygodny wynik. W przypadku potwierdzenia choroby, można od razu rozpocząć leczenie boreliozy, co daje zazwyczaj bardzo dobre rezultaty. Kurację odpowiednim antybiotykiem przeprowadza się także w przypadku kobiet w ciąży – skraca się wtedy czas przyjmowania preparatu, a także wyklucza się środki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na płód, takie jak pochodne tetracykliny.

2 komentarze do Borelioza – profilaktyka i leczenie

  1. Ferlin pisze:

    Leczenie boreliozy w ciąży jest bardzo groźne i niebezpieczne. Oczywiście lekarz o tym poinformuje, ale warto pamiętać, że każdy przyjmowany w ciąży lek może pozostawać nie bez wpływu na płód, który dopiero się rozwija. I chodzi nie tylko o to, że może się urodzić dziecko z boreliozą, ale też o to że sama terapia spowoduje powikłania ciąży.

    • Szakal pisze:

      Lekarze uspokajają kobiety w ciąży, które chorują na boreliozę, ale głównie dlatego, żeby nie wpadły w panikę i nie narobiły „bigosu”. Bo w ciąży nie zaleca się brania praktycznie żadnych leków, a co dopiero antybiotyków, które w przypadku boreliozy czasami trzeba przyjmować przez długie tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *